8 oktober 2012 – eindelijk waren we dan bij Burg Eltz; een burcht die op plaatjes al met recht een sprookjeskasteel genoemd kon worden, maar in het echt vanwege de wijdheid van de omgeving nog mooier en indrukwekkender was.
De burcht ligt wat verder van de Mosel verstopt tussen heuvels en bossen en heeft natuurlijke verdedigingslinies in de vorm van het 70 meter hoge rotsplateau waarop de burcht is gebouwd, met daar omheen aan 3 zijde het riviertje de Eltz. Al rond 1330 besloten de eigenaren het niet meer te gebruiken als vesting, maar vooral als woning. Het was hierdoor dus ook geen bedreiging meer die vernietigd moest worden en Burg Eltz is 1 van de weinige oude burchten die in z’n ruim 1.000 jarig bestaan nooit vernietigd is geweest.
De bouw van de burcht begon in de 9e/10e eeuw; de eerste bouwers hebben goed gebruik gemaakt van de aanwezige rotsen en de burcht ligt gedeeltelijk in de rotsen. Dit is vooral aan de buitenkant goed te zien, maar ook aan de binnenkant.
Wat wij ook fascinerend vinden is dat deze burcht al 33 generaties in het bezit is van dezelfde familie; de familie Eltz. De eensgezindheid van deze familie is bewonderenswaardig, want de driedeling van de burcht door de broers Elias, Wilhem en Theoderich vond al plaats voor 1268. Vanaf dat moment hadden de 3 families elk een eigen stuk burcht waarin ze leefden. Er is nog een brief uit 1323 waarin leefregels staan om de samenleving te regelen.
Ruim 500 jaar leefden de 3 families daar, tot in 1786 toen het deel van de familie Eltz-Rodendorf vanwege het uitsterven van die tak verviel aan Eltz-Kempenich. Vrij kort daarna -in 1815- werd Elz-Rübenach uitgekocht en sinds die tijd is het tot op de dag van vandaag eigendom van Eltz-Kempenich.
We kunnen iedereen aanraden deze burcht te bezoeken en zeker ook mee te gaan met de rondleiding. Je krijgt hierdoor de unieke gelegenheid om ruim 500 jaar terug te kijken in de tijd.
Meer informatie is o.a. te vinden op de kasteelsite en op Wikipedia.
Hier staat onze complete fotoserie van Burg Eltz.

Leave a Reply