31 mei 2024 – de laatste dag van mei en het begin van juni ziet er qua weer niet erg best uit; geen zomerse temperaturen (10 tot 19 graden vandaag) en veel regen (de komende 2 dagen kan er plaatselijk meer dan 10 cm regen vallen).
De dag begon droog en dus kon een deel van het achtergevelvakwerk getest worden. Als eerste het nieuwe stuk ligger, wat al snel vrij stabiel en waterpas lag. De staander was een ander verhaal, want door het niet-rechte oude vakwerk, bleek die 1,4 cm te lang.
Met de cirkelzaag was dit zo opgelost en toen was de bovenregel aan de beurt. De tappen paste te precies; dat werkt wel op de werkbank, maar niet in het echt als oud en nieuw vakwerk op elkaar aangesloten moet worden. Met een beitel hebben we er wat vanaf gehaald en kon het stukje vakwerk probleemloos in elkaar gezet worden.
Omdat de staander er toch stond, konden we meteen ook kijken hoe het met de hoek zit. Doordat de hoekstaander al decennialang ontbreekt, i s de bovenbalk wat verzakt en/of kromgetrokken. Op een afstand van 1,5 meter was dit bijna 2,5 cm en over de hele afstand van staander tot hoekstaander, was het 4,1 cm; een behoorlijk verschil dus.
Het onderste deel van het vakwerk staat bijna 3 graden uit het lood. Qua getal lijkt dat niet veel, maar het is maar 1 graad minder dan de beroemde scheve toren van Pisa, die behoorlijk scheef staat. De overhang van het vakwerk is ca. 8 cm, wat dus goed te zien is. Het deel wat wij nu maken, komt net zo scheef te staan als het oude vakwerk.
Na de geslaagde test hebben we de balken weggehaald en kan de onderbalk afgewerkt worden. Als dat gedaan is, dan kan die weer teruggezet worden en dan ‘voor altijd’.
Een deel van het oude buitenvakwerk kan nu verder afgewerkt worden, nu het geschuurd is; niet teveel, want het oude uiterlijk moet blijven. In de ongebruikte tapgaten zaten al blokjes eikenhout en die zijn nu afgewerkt. De gaten van de houten pennen zijn uitgeboord en er zitten nu stukken rond eikenhout in.
In een droge periode kon een deel van het vakwerk in de impregneerolie gezet worden en als het morgen droog is, kan de Halböl erop.
Bijna 10 jaar geleden, op 7 juni 2014, hadden we stuk van de ‘buitenpuist’ afgezaagd. Toen al wisten we, dat er nog meer af moest en dat hebben we vandaag gedaan. Het vak kan nu gevuld worden met stenen en daarna een laag kalkstuc erop.
Tussen de buien door, was er ook nog gelegenheid om creatief bezig te zijn in de lagedeurkamer.
