19 mei 2014 – het was wat later dan ‘Kurz nach sieben’ voordat we begonnen en de zon scheen al, wat die de rest van de dag ook zou doen. ’s Avonds tegen achten was het nog 26 graden. Op zo’n dag is de koelte van de woonkamer, gang en keuken welkom en dat vonden een stel bezoekers ook. Nederlandse vakantiegangers stonden buiten te kijken; we raakten aan de praat en hebben ze vervolgens een korte rondleiding gegeven. Als gepensioneerd timmerman had de man toch wel enige bewondering voor hetgeen z’n beroepsgenoten eeuwen geleden gemaakt hadden.
Als werk stond er vandaag het vervolg van de waterleidingwerkzaamheden en het kleine trapje in de tweede tuinmuur op het programma.
Het kleine trapje in de 2e muur hebben we ‘Winzertreppchen’ gedoopt, omdat je dit soort trapjes veel ziet in de muurtje van de wijnbergen. De eerste tree werd gemaakt en in het cement gezet en is nu af. Er komt nog 1 tussentree voordat je bovenop het muurtje bent.
Ook hebben we nog wat gedaan aan de muur achter het eerste plateau; dit stuk muur sluit aan op het 2e muurtje, waar er één geheel ontstaat.
We hebben een tweedehands sloophamer gekocht, om er niet elke keer een te hoeven huren en die kon meteen gebruikt worden om het gat in de gang wat groter te maken.
Toen dat gedaan was konden we de leiding vanuit de kelder een stuk verder slaan. Hiervoor was het nieuws stuk leiding nodig wat we vorige keer gekocht hadden op de weg naar huis. Dit ging redelijk goed en we konden de leiding boven doorslijpen waardoor er weer een stuk(je) van ruim 40 cm. uit was.
Het volgende stuk ging op de zelfde manier en zo was de leiding al weer bijna een meter korter. Dit was meteen het laatste stuk wat er relatief makkelijk uitging, want daarna konden we de leiding er onder wel in slaan, maar kwam hij er boven niet uit. Waarschijnlijk was die ernaast geschoten.
We schakelde over op plan B, waar er boven telkens gleufjes in de leiding geslepen werden. Hier werd de koevoet in gezet en zo konden we de leiding eruit trekken. De stukjes waren wel wat korter, maar 4 keer iets meer dan 20 cm. is ook weer bijna een meter.
Ook deze methode eindige voortijdig, want op een gegeven moment zat de leiding vast en wilde er niet verder uit. Je kon hem wel wat heen en weer bewegen en toen we dat een paar keer deden kwam er een stuk van ca. 40 cm. uit. We zaten nu in totaal op ca. 3,7 m. en dat was nog steeds niet de hele leiding, want er zat nog een stuk in met een onbekende lengte.
Terug naar plan A was lastig, want de leiding die we erin wilden slaag was op. We hadden nog een stukje van 40 cm. en dat hebben we er nog tussen gezet. Het was tekort om de rest eruit te slaan, maar we dachten wel te constateren dat de leiding tegengehouden werd door steen. Misschien dezelfde steen waardoor het stuk aan de bovenkant er niet uit wilde?
Met de sloophamer hebben we er maar weer een stuk vloer/beton uitgehaald en het leek er inderdaad op dat de leiding in een steenachtig iets verdween, want we vonden stukjes zandsteen. Met iets meer kracht tegen de leiding in de kelder slaan zou een optie kunnen zijn, maar daarvoor was de leiding tekort.
Om morgen meteen verder te kunnen werd de werkdag afgesloten met een ritje naar de Baumarkt in Wittlich om nog een stuk leiding te kopen. We hadden nu in totaal ca. 4,5 m. en dat zou zeker genoeg moeten zijn.

Leave a Reply